فیدبک چیست؟
فیدبک در لغت به معنای بازخورد است. در اصطلاح صوتی فیدبک به موقعیتی می گویند که صدایی که از میکروفون به دستگاه می رود و بلندگو آن را پخش میکند، دوباره توسط میکروفون دریافت شود. این امر سبب ایجاد یک صدای نابهنجار میشود که معمولا باند سوت می زند. این حالت در اجراهای زنده بیشتر رخ میدهد. در حقیقت فیدبک یک لوپ صوتی است که در شکل گیری آن عوامل متعددی دخیل هستند.
در نمودار زیر شکل ساده ای از ایجاد یک فیدبک را مشاهده میکنید

حالا به بررسی عوامل موثره در ایجاد فیدبک می پردازیم. البته باید توجه داشت که در ایجاد فیدبک یک سلسله عوامل وجود دارد که شما باید به همه ی آنها عنایت کامل داشته باشید
1- تقویت بیش از حد سیگنال میکروفون
2- میزان صدای بلندگو ها
3- فاصله ی باند ها از میکروفون ها
4- جهت و حساسیت میکروفون ها و باند ها
5- آکوستیک محیط
6- تنظیم اکولایزر صدا

تقویت بیش از حد سیگنال میکروفون
افزایش گین میکروفون حساسیت آن را افزایش میدهد و طبعا امکان ورود مجدد صدای پخش شده از باند به میکروفون را بیشتر میکند. لذا تنظیم به اندازه ی ولوم و گین میکروفون ها از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

میزان صدای بلندگو ها
شدت صدای باند ها مخصوصا مانیتور ها تاثیر بسیار زیادی بر ایجاد فیدبک میتواند داشته باشد. ولی از طرف دیگر صدای باند های مانیتور ها بسیار حیاتی است و خواننده باید صدای خود را به وضوح بشنود تا اذیت نشود و بتواند صدای خود را کنترل کند. پس در این جا با یک چالش سخت مواجه هستیم. از طرفی صدای مانیتور ها باید به میزان خوبی بالا باشد تا خواننده ها اذیت نشوند و از طرفی این شدت میتواند منجر به فیدبک شود
پس چه کنیم؟
برای جلوگیری از ایجاد فیدبک در این موقعیت ها باید همه عوامل را موثر دانست. تنظیم یک اکولایزر خوب و مناسب با توجه به آکوستیک محیط میتواند از این امر جلوگیری کند.

فاصله ی باند ها از میکروفون ها
طبعا علاوه بر میزان صدای باند ها، فاصله ی آنها با میکروفون نیز یکی از عوامل بسیار مهم و موثر بر ایجاد فیدبک است.
شما به عنوان یک تنظیم کننده ی حرفه ای، باید بدانید باند ها را کجا جای گذاری کنید که یک صدای ایده آل و بدون فیدبک داشته باشید. توجه به آکوستیک محیط میتواند شما را در تشخیص این امر کمک به سزایی کند.

جهت و حساسیت میکروفون ها و باند
باند ها را با توجه به الگوی قطبی میکروفون هایتان بچینید. برای این کار شما باید اشراف اطلاعاتی نسبتا بالایی را به نوع و ویژگی های میکروفون تان داشته باشید.

آکوستیک محیطی
نحوه ی تنظیم شما باید متناسب با آکوستیک محیطی تان باشد. به صورت خیلی ساده شرایط محیطی که میتواند موثر بر کیفیت صدا باشد را آکوستیک گویند. به عنوان مثال جنس دیوار ها بسیار مهم است. یا برفرض میزان ارتفاع سقف و حتی فرورفتگی های سقف و دیوار میتواند در کیفیت صدا تاثیر بسزایی داشته باشد. آکوستیک خودش هم میتواند باعث ایجاد فیدبک شود.

تنظیم اکولایزر
اکولایزر ملاک تعیین کننده ای برای ایجاد و یا فقدان فیدبک دراجرای زنده میباشد. بین صدابرداران حرفه ای این مصطلح است که شما حتی اگر میکروفون به باند بچسبانید و داد بزنید (همه عوامل موثر بر فیدبک وجود داشته باشد) باز هم نباید باند کوچکترین سوتی را بزند. چون این شمایید که باید جلوی آن را بگیرید و این امر میسر نمی شود مگر با یک تنظیم دقیق.
در تنظیم اکولایزر شما باید به آکوستیک محیط هم توجه داشته باشید. بعضی از فرکانس ها هستند که در محیط خاصی تقویت میشوند و ناخودآگاه صدای شما را نامطلوب میکند. باید محیط را بشناسید.

همانگونه که مطرح شد، شما باید به همه ی عوامل موثره شناخت کافی داشته باشید و در تنظیم خود دقت بالای را به کار ببرید. و این امر حاصل نمی شود مگر با کسب تجربه و افزایش مهارت